7

Dziewczynka ze słonecznikiem

ID: 2237

16 000 - 18 000 zł

15 października 2015 godz. 20:00

48,5 x 33,7 cm w świetle ramy

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. p. d.: "Wlastimil / Hofman"

Datowanie

ok. 1925-1930

„Dziewczynka ze słonecznikiem” na tle wiejskiego pejzażu i nieba to przykład portretu dziecięcego w wykonaniu artysty. Mali bohaterowie jego obrazów często przedstawiani są w nietypowej dla tego wieku aurze zadumy i smutku. Podobnie i w tej pracy. Marian Morelowski we wstępie do katalogu wystawy z okazji 25-lecia pracy twórczej artysty (1928 rok), trafnie scharakteryzował jego wrażliwość: „jakikolwiek byłby czyjś stosunek do sztuki Hofmana, nie może nikt odeprzeć pewnika, że w dobie dzisiejszej, bądź to nadmiernie materialistycznej, zbyt kochającej mechanizację, bądź znów nazbyt czasem formalistycznie i ciasno ujmującej zadania sztuki — Wlastimil wnosi wyjątkową, a drogocenną zdolność wyrażenia uduchowień, zasłuchań w pieśń nurtów najbardziej głębokich i czystych w duszy ludzkiej”. Obrazy Wlastimila Hofmana w związku z tym charakteryzują się prostotą, poetyckością, sentymentalizmem. Skłaniają do refleksji.

Cena wylicytowana: 3 500 zł
4

Żółte róże

Cena wylicytowana: 6 000 zł
12

Wieś na Ukrainie

Cena wylicytowana: 110 000 zł
15

Las

Cena wylicytowana: 6 500 zł
21

Zosia

Cena wylicytowana: 5 000 zł
23

Martwa natura z bażantem

Cena wylicytowana: 120 000 zł
24

Baba Jaga

Cena wylicytowana: 2 500 zł
26

Abstrakcja

Cena wylicytowana: 3 000 zł
28

Początek niepokoju

Cena wylicytowana: 6 000 zł
29

Projekt

Cena wylicytowana: 9 500 zł
32

13-th game

Cena wylicytowana: 17 000 zł
38

Cena wylicytowana: 1 300 zł
44

Kompozycja czarna

Cena wylicytowana: 4 500 zł
46

Sequence of thoughts

Cena wylicytowana: 12 000 zł
47

Jan

Cena wylicytowana: 4 500 zł
51

Bez tytułu

Cena wylicytowana: 8 000 zł