Obraz nr 176, z cyklu: „Dwudziesty piąty”, 2003
120 000 - 150 000 zł
28 listopada 2024 godz. 20:00
120 000 - 150 000 zł
144 x 112 cm
technika mieszana, akryl/płótno
Sygnatura
sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "góra dowolnie [strzałki montażowe] 2003 / E. DWURNIK / » OBRAZ NR 176 « / NR: XXV / 176 / 3002"
Datowanie
2003
Proweniencja
opisany na krośnie: "XXV → 176 → 3002 30.07 - 08.03 oraz MERLIN"
na odwrocie oprawy nalepka galeryjna
Abstrakcja, którą Edward Dwurnik wprowadził do swojego malarstwa szczególnie na początku lat 2000, pozostaje mniej charakterystycznym kierunkiem w twórczości artysty. Co jednak ciekawe, malarz przywiązywał do niej duże znaczenie, a niefiguratywne kompozycje postrzegał jako akt czystej malarskiej ekspresji. Widać to wyraźnie w opisywanym obrazie, z charakterystycznie rozedrganymi i spontanicznie rozlanymi plamami koloru, który należy do cyklu „Dwudziesty piąty”. W „Obrazie nr 176” znaczącą rolę odgrywa intensywność barw. Zestawienie dwóch mocnych kolorów: czerwonego i niebieskiego, wypełnia przestrzeń płótna energetycznym ładunkiem. Malarstwo Dwurnika w takiej odsłonie rzuca nowe światło nie tylko na zakorzenioną w artyście potrzebę emocjonalnej ekspresji, ale i swobodę procesu twórczego, która jak twierdził, dawała mu wiele satysfakcji.