Mouton, 1974
100 000 - 140 000 zł
28 listopada 2024 godz. 20:00
100 000 - 140 000 zł
73 x 50 cm
akryl/płótno
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "LEBENSTEIN 74"; sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "Lebenstein / „Mouton” / 1974 / acrylique"
Datowanie
1974
Proweniencja
- sygn., dat. i autorsko opisany: Lebenstein / „Mouton” / 1974 / acrylique
- nalepka galeryjna
Już od początku lat 60. artysta pracował nad ważnym cyklem „Creatures abominables”, swoistym bestiariuszu, którego tematyka rozwijana była w kolejnych dziełach. Składały się na niego wizerunki pradawnych kreatur często o niepokojącej fizjonomii. Podobnie jak w innych tego typu dziełach, „Mouton” to obraz o jednym, dominującym motywie. Z 1974 roku, tego samego co opisywane dzieło, pochodzi kompozycja „Lekcja zoologii”, w której artysta podjął temat animalistycznych popędów w naturze człowieka. Motyw ten był jednym z kluczowych w twórczości malarza. Lebensteina interesowała zmysłowość i jej aspekt biologiczny czy nawet czysto fizjologiczny. Przywoływanie siły zwierzęcych instynktów tkwiących w człowieku, odnaleźć można w licznych przedstawieniach prehistorycznych zwierząt. Lebenstein obficie korzystał z kulturowych archetypów. Z jednej strony dzieła artysty przesycone są wątkami eschatologicznymi, z drugiej - erotycznymi. Towarzyszyła im najczęściej aura katastrofy i nieuchronnego rozpadu.
W roku powstania omawianego obrazu Jan Lebenstein wykonał znakomite ilustracje do książki „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Pod koniec tej dekady (1979) ilustrował również biblijną Księgę Hioba. Lata 70. i 80. zaznaczyły się także zmianami w technice malarskiej. Od 1976 roku artysta posługiwał się głównie gwaszem i temperą, rezygnując na trzynaście lat z techniki olejnej. W 1976 roku został uhonorowany nagrodą nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. Trzy lata wcześniej odbyły się jego dwie wystawy indywidualne: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Wymann Gallery w Chicago. To właśnie we Wrocławiu znajduje się znaczący zbiór prac malarza.
Oferowany obraz jest wyjątkowo dekoracyjny i przyjemny dla oka. Kolekcjonerzy z pewnością docenią datę powstania dzieła. Biorąc pod uwagę mocno zaznaczoną akrylową fakturę obrazu i wprowadzoną nieco później przez artystę zmianę co do techniki wykonania, unikatowość dzieła warta jest zauważenia.