Uriel Acosta i Judyta van Straaten, 1923
25 000 - 30 000 zł
7 grudnia 2022 godz. 19:30
Rodzina pasterzy z bydłem przed ruiną, II poł. XVII w.
Cena wylicytowana: 28 000 zł
25 000 - 30 000 zł
65,3 x 99,5 cm
olej/płótno
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "Erb 923"
Datowanie
1923
Proweniencja
Malinowski J., "Malarstwo i rzeźba Żydów Polskich w XIX i XX wieku", Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.
Trawestacja obrazu Maurycego Gottlieba o tym samym tytule, namalowanego w 1877 roku. Pierwowzór dawniej należał do zbiorów Ermitażu w Petersburgu. Prezentowane dzieło Erba jest unikalną kompozycją w dorobku lwowskiego artysty. Uriel Acosta i Judyta van Straaten to bohaterowie dramatu Karla Gutzkowa, w Polsce znanego z pierwszego przekładu Mikołaja Bołoza-Antoniewicza (premiera teatralna miała miejsce we Lwowie w 1849 roku). Uriel jest postacią historyczną o dramatycznych dziejach zakończonych śmiercią samobójczą. Był żydowskim filozofem pochodzącym z chrześcijańskiej rodziny, który głosił potrzebę reformy zasad judaizmu, za co został potępiony i prześladowany. Za heretyka uznali go zarówno chrześcijanie, jak i Żydzi. Scena spotkania Uriela i Judyty, stworzona przez Erba niemal pięćdziesiąt lat po słynnym obrazie Gottlieba, nadal dobrze oddaje intymność wydarzenia. Jego sielankowość jest jednak pozorna. Losy odrzuconych przez współbraci kochanków nie splotą się szczęśliwym zakończeniem.