7

Portret kobiety w różowej sukni

ID: 5614

400 000 - 500 000 zł

7 grudnia 2022 godz. 19:30

Proweniencja

65,3 x 54,2 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Czachórski"

Piątkowski H., "Władysław Czachórski z 32 reprodukcjami. Monografie Artystyczne", t.11, Nakład Gebethnera i Wolffa, druk W. L. Anczyca i Spółka, 1927.

Stan zachowania:

krakelury warstwy malarskiej

Zjawiskowy portret młodej damy możemy zaliczyć do sztandarowych dzieł tego artysty. Stonowane tło pozwala na skierowanie całej uwagi na bohaterkę płótna. Łagodne spojrzenie i subtelna poza emanują dziewczęcym wdziękiem. Obraz prawdopodobnie powstał na zamówienie. Czachórski z upodobaniem malował postaci kobiece, często w salonowych wnętrzach. „Świat wytworzony przez naszego mistrza jest jakimś wymarzonym Eldorado szczęśliwości, beztroski, wiecznej pogody, ciągłego uśmiechu i wytworności. Te zaczarowane księżniczki w atłasowych szatach, bawią się każdą drobnostką, kwiatkiem, naszyjnikiem, książką, mandoliną, bawią się rozmową, gdy są w towarzystwie, bawią się życiem. To już taki świat wskrzeszony wolą artysty z pożółkłych kart kronik i pamiętników historycznych” - charakteryzował Henryk Piątkowski. Jednymi z najsłynniejszych portretów w dorobku artysty są wizerunki Alfreda Romera i jego brata Stanisława. W twórczości Czachórskiego znajdziemy także martwe natury czy krajobrazy. Malarstwo tego wybitnego monachijczyka zachwyca dbałością o szczegóły, niemal fotograficzną precyzją i godną podziwu sprawnością warsztatową. Światowa sława zdobyta już za życia artysty była swoistym ewenementem. Ta popularność utrzymuje się nadal i sprawia, że pojawienie się olejnej kompozycji w ofercie aukcyjnej jest wydarzeniem kolekcjonerskim.

na odwrocie oznaczenie: "15"

Włoski pejzaż ze sztafażem, XVII w.

Cena wylicytowana: 98 000 zł
4

Akt kobiecy

Cena wylicytowana: 3 500 zł
5

Portret mężczyzny w szyszaku, ok. 1858-1860

Cena wylicytowana: 1 003 000 zł
14

Pejzaż nadwodny z cyprysami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
16

Niezapominajka

Cena wylicytowana: 26 000 zł
26

Głowa górala, 1903

Cena wylicytowana: 30 000 zł
31

Scena rodzajowa

Cena wylicytowana: 2 800 zł
36

Martwa natura

Cena wylicytowana: 19 000 zł
42

Studnia, 1991

Cena wylicytowana: 8 500 zł