13

Portret Anulki Kirchmayer w ogrodzie, 1905

ID: 5626

23 000 - 28 000 zł

7 grudnia 2022 godz. 19:30

Proweniencja

29,7 x 14 cm w św. p-p.

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. p. g.: "J Malczewski"

Obraz wystawiany i wzmiankowany:

"Jacek Malczewski 1855-1929", Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Drukarnia Narodowa w Krakowie, lipiec-sierpień-wrzesień 1939, poz. 76 (z tytułem „Dziewczynka”), s. 13.

Datowanie

1905

Dekoracyjny portret dziecięcy młodopolskiego mistrza. Wizerun­ki dzieci pojawiają się w twórczości malarza dość często, niejedno­krotnie w towarzystwie fantazyjnych postaci czy na tle pejzażu. Tło oferowanej pracy pozbawione jest symbolicznych odniesień, świetli­sty portret wypełnia niemal całą przestrzeń dzieła. Sygnowana przez artystę kompozycja prezentowana była na słynnej monograficznej wystawie malarza w krakowskim Pałacu Sztuki dziesięć lat po jego śmierci. W katalogu wystawy podano, że właścicielką pracy była Ma­ria Kirchmayerowa, wnuczka Jana Matejki.

na odwrocie: - nalepka wystawowa wypełniona pismem maszynowym: "Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie / R. 1939 Nr. 76. 1586 / WYSTAWA / Autor JACKA MALCZEWSKIEGO / Adres / Dzieło Dziewczynka / Wykonanie r. akwarela cena"; napis: "PORTRET ANULKI / KIRCHMAYER W OGRODZIE / Z ROKU 1905" (długopisem); fragment nalepki: "38 / …"(?)

Włoski pejzaż ze sztafażem, XVII w.

Cena wylicytowana: 98 000 zł
4

Akt kobiecy

Cena wylicytowana: 3 500 zł
5

Portret mężczyzny w szyszaku, ok. 1858-1860

Cena wylicytowana: 1 003 000 zł
7

Portret kobiety w różowej sukni

Cena wylicytowana: 300 000 zł
14

Pejzaż nadwodny z cyprysami

Cena wylicytowana: 80 000 zł
16

Niezapominajka

Cena wylicytowana: 26 000 zł
26

Głowa górala, 1903

Cena wylicytowana: 30 000 zł
31

Scena rodzajowa

Cena wylicytowana: 2 800 zł
36

Martwa natura

Cena wylicytowana: 19 000 zł
42

Studnia, 1991

Cena wylicytowana: 8 500 zł