Zwierzę

ID: 3692

Proweniencja

49,5 x 70 cm

litografia barwna/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Lebenstein 73" (ołówkiem)

Datowanie

1973

Prehistoryczne stwory, bestie, zwierzęta o antropomorficznych cechach, figury osiowe, erotyzm i śmierć. Twórczość Jana Lebensteina - artysty nieugiętego wobec artystycznych mód czy koniunkturalnych oczekiwań, dotykała ciemnej, pierwotnej strony człowieka. O powszechnym zezwierzęceniu, brutalności opowiadał za pomocą archetypów, odwołań do wybitnych dzieł literackich, mitologii czy kultury starożytnych cywilizacji. Jego przedstawienia zwierząt cechowała karykaturalność i archaizm. Totemiczne figury estetyką nawiązywały do prehistorycznych malowideł. Były tworzone przez Lebensteina m. in. w latach 60.

„Zwierzę”, datowane w 1973 roku, to typowy przykład artystycznej kreacji Lebensteina. Lata 70. i 80. zaznaczyły się zmianami w technice malarskiej. Artysta posługiwał się głównie gwaszem i temperą, rezygnując na trzynaście lat z techniki olejnej. W 1976 roku malarz został uhonorowany nagrodą nowojorskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego. W roku powstania omawianej grafiki odbyły się dwie wystawy indywidualne: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Wymann Gallery w Chicago.

oznaczenie l. d.: "11/100" (ołówkiem)

David

CENA : 6 200 zł