Teka Katarsis

ID: 963

ok. 75 x 55,5 cm (arkusz), ok. 64 x 48 cm (odcisk)

litografia/papier

Sygnatura

plansze sygn. i dat. p. d.: "M. Abakanowicz 85" oraz oznaczenie edycji l. d.: "23/100"

"A Walking Lesson: Abakanowicz / Markowski, Galeria Green Point Projects", Nowy Jork, listopad-grudzień 2017.

Datowanie

1985

Kolekcjonerski zestaw litografii, odręcznie sygnowanych i datowanych przez artystkę. Powstał w nawiązaniu do plenerowych prac rzeźbiarskich wykonanych w 1985 roku w Fattoria di Celle na terenie posiadłości włoskiego kolekcjonera Giuliano Gori. Grafiki zostały wydane przez drukarnię La Bezuga we Florencji.

litografia, papier ze znakiem wodnym;

siedem litografii (w tym jedna na stronie tytułowej), karta z informacjami o tece, karta z tekstem po włosku i angielsku, płócienna obwoluta

Wydawca:

Fattoria di Celle, Edizioni della Bezuga, Florencja.

Proweniencja:

W cyklu 33 figur wykonanych we włoskim parku rzeźby, artystka podjęła, jak opisuje Małgorzata Kitowska-Łysiak, tematykę „człowieka o utraconej tożsamości, androgynicznego everymana, akcentowała wagę wspólnego ludzkiego losu i bolesność ciężaru cielesności”. Pomimo, że rozważania na temat ludzkiego ciała przyjmowały w twórczości artystki najczęściej formę prac rzeźbiarskich (choćby słynnych abakanów), obecne były także w pracach graficznych. Ta technika artystycznego wyrazu pozwala na wzbogacenie kolekcji o autorskie, niezwykle plastyczne przykłady twórczości Abakanowicz. Ze względu na często monumentalny charakter jej rzeźb, prace na papierze mają formę bardziej intymną i dostępną.

David

CENA : 6 200 zł