Projekt okładki „Sztuka Polska”

ID: 2668

37,5 x 27 cm w św. p-p.

litografia barwna/papier

Sygnatura

sygn. i dat. na płycie l. d.: "JÓZEF MEHOFFER / 1903"

Datowanie

1903

Działalność artystyczna Józefa Mehoffera to nie tylko malarstwo, ale także grafika użytkowa, której w swojej twórczości poświęcał wiele miejsca. W opracowaniu biograficznym Tadeusza Adamowicza i Ireny Bal czytamy: „już w 1892 wziął udział w konkursach na plakat Académie Colarossi i na okładkę do albumu dla członków TZSP”. Słownik Malarzy Polskich dodaje: „Mehoffer projektował […] plakaty, znaczki i ilustracje książkowe. Współpracował z „Chimerą”, tworząc piękne secesyjne winiety, okładki i inicjały”. Przedstawiona grafika powstała jako okładka albumu „Sztuka Polska. Malarstwo” wydanego we Lwowie w 1903 roku. Została zamówiona przez słynne lwowskie wydawnictwo rodziny Altenbergów, istniejące od 1880 do 1934 roku.

David

CENA : 6 200 zł