18

W porcie - praca dwustronna, 1882

ID: 427

11 000 zł

10 000 - 12 000 zł

28 kwietnia 2022 godz. 19:00

Proweniencja

27 x 19,5 cm w św. p-p.

Datowanie

1882

Wczesna praca artysty stanowi szkic do znanego obrazu „Nad morzem” z roku 1883. Rok wcześniej Axentowicz ukończył trzyletnią naukę w akademii monachijskiej i wyjechał na dalsze kształcenie do Paryża do pracowni Emila Augusta Carolusa-Durana.

W 1883 roku w stolicy Francji Teodor Axentowicz wynajął pracownię i zajmował się m. in. tworzeniem ilustracji do słynnych czasopism „Le Monde Illustré”, L’Illustration”, „Figaro” i „The Graphic”. Swoje prace wystawiał na ekspozycjach w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także w Salonie Aleksandra Krywulta. Energicznie kładzione kreski, lekkość malowania i przemyślana kompozycja są świadectwem mistrzowskiej ręki artysty. Rysunek 23-letniego Axentowicza to unikat na rynku kolekcjonerskim. Dodatkowo posiada odręczne potwierdzenie autentyczności syna malarza – Jana. Napis „lido” u dołu oferowanej pracy wskazuje na wyspę w Wenecji o tej samej nazwie ze słynną piaszczystą plażą. Jednocześnie widoczne datowanie jest interesującym przyczynkiem do określenia czasu pobytu artysty w mieście (w dotychczasowej literaturze przyjęto rok 1883). Pobyt w Wenecji w 1883 roku stał się inspiracją do namalowania kilku rodzajowych kompozycji.

Teodor Axentowicz. 1859–1938. Katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 1998.

napis l. d. (częściowo czytelny): "Stwierdzam autentyczność / rysunku Teodora Axentowicza / z r. 1882 Jan Axentowicz"; napis p. d. (częściowo czytelny): "lido 82"; na odwrocie kompozycja figuralna węglem; Praca skonsultowana z rodziną artysty.

4

Cena wylicytowana: 8 000 zł
6

Spotkanie, 1931

Cena wylicytowana: 22 000 zł
13

Anioł

Cena wylicytowana: 9 500 zł
25

Czerwone tulipany

Cena wylicytowana: 2 500 zł