Ornitologia Pancerna

ID: 3911

600 zł

24,6 x 16 cm (wym. grafiki)

mezzotinta

Sygnatura

sygn. i dat. p.d.: „Kacper Bożek XI / XXI”

Datowanie

2011

Praca prezentowana na wystawie Kacpra Bożka „Akwafortowe odbicie świata” zorganizowanej przez Fundację DELL’ARTE i Fundację NEA.

“Akwaforta jest techniką druku wklęsłego, polegającą na rysowaniu za pomocą igły na pokrytej kwasoodpornym werniksem blasze cynkowej lub miedzianej. Kiedy rysunek jest gotowy zanurzam płytę w kwasie azotowym, który penetruje odsłonięte partie werniksu, skutkiem czego powstaje matryca.  Po zmyciu kwasoodpornej substancji, pojawia się obraz wypolerowanego lustra blachy, w którym jednocześnie możemy zobaczyć odbicie rzeczywistości oraz wytrawione matowo linie, będące tej rzeczywistości interpretacją. Widok ten w moim odczuciu ma swoją symboliczną intensywność: z jednej strony przenikające się dwa obrazy opowiadają jak świat wygląda, z drugiej jak go interpretuję. Jednocześnie mam świadomość, że matryca jest wyłącznie narzędziem co oznacza, że po wyciśnięciu jej na papierze odbicie świata realnego zniknie. Kiedy zmywam werniks przyglądam się relacjom pomiędzy lustrem świata, a lustrem wyobraźni. Czasami pewien wycinek świata realnego staje się drogowskazem w poszukiwaniach jakiejś konkretnej formy, a czasami całkiem przeciwnie, lecz zawsze stanowi punkt odniesienia w moich poszukiwaniach pewnego rodzaju obiektywizmu. Nie należy jednak zapominać o figlarnej naturze zarówno lustra, jak i matrycy akwafortowej – obydwa obrazy pokazują świat na opak, prawa strona jest lewą, a lewa prawą. To skutecznie krzyżuje plany zachowania jakiegokolwiek obiektywizmu. I co z tego?”

Kacper Bożek

oznaczenie egzemplarza. l.d. ” II/60″; napis dolny środek: „ORNITOLOGIA PANCERNA”

David

CENA : 6 200 zł