Okno

ID: 1521

24,5 x 22,8 cm w św. p-p.

fotografia bromowa, sepiowana

Sygnatura

sygn. p. d.: "JAN SAUDEK"

na odwrocie: Image No. / 250 / Print No. / 23/50 / Image Date / 1978 / Date Printed / 1979 / © Jan Saudek / # / 250 (…?) Window 1979.39

Obdrapana, brudna ściana na tle której fotografował Jan Saudek, stała się nieodłącznym elementem kompozycyjnym. Początkowo wynikało to z konieczności, z drugiej strony, jak zauważył artysta: „ściana w suterenie była prawdziwa i ciągle pracowała”. Ta prawdziwość doskonale współgrała ze specyficzną estetyką jego prac. Powtarzającym się motywem na fotografiach jest także okno. Otwarte – poszerza perspektywę i nadaje specyficzną głębię. Stanowiło stały punkt wielu, często dynamicznych kompozycji.

Proweniencja: