Akt

ID: 2540

88,3 x 67,5 cm w św. p-p.

serigrafia/papier

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Jerzy NOWOSIELSKI 1999 r."

Datowanie

1999

Praca datowana jest na rok 1999, który był ważny dla artysty. Wówczas Nowosielski został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez Zarząd Okręgu ZPAP w Krakowie oraz najwyższego odznaczenia miasta Krakowa – Srebrnego Medalu „Cracoviae Merenti”. W tym roku miała miejsce m. in. wystawa indywidualna artysty w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i w Budapeszcie.

Akty stanowią jeden z najważniejszych motywów w twórczości Jerzego Nowosielskiego. Artysta był miłośnikiem kobiet i kobiecości. Mówił: „jestem zafascynowany kobietą, jako zjawiskiem, jako stworzeniem boskim […]. To mnie zachwyca, wprowadza w osłupienie”. Prezentowany obraz, utrzymany w ciemnej kolorystyce, przywołuje na myśl prace artysty m. in. z lat 70-tych, z charakterystycznymi jaskrawymi plamami (np. „Dwa akty w ciemni” z 1972 roku czy „Półakt” z 1976 roku). Intensywna kolorystyka zastosowana w pracy, nadaje jej szczególnego charakteru. Postać z podkreślonymi plamami czerwieni na ciele i twarzy jest przykładem tego, co Jan Gondowicz określił jako: „podobizny zaświatowe, rentgenogramy cielesności zatraconej, wydobywanej zaledwie z mroku liźnięciami ceglastych świateł na obojczykach, żebrach, ramionach, biodrach, kolanach”.

oznaczenie p. d.: "23 / 60"

David

CENA : 6 200 zł