Morze Martwe, 1943
8 000 - 12 000 zł
8 grudnia 2021 godz. 18:00
Roman Ruszczyc wraca z podjazdu z jeńcami do obozu polskiego pod Tullnem, 1883
Cena wylicytowana: 120 000 zł
8 000 - 12 000 zł
28,5 x 47,3 cm
olej/płótno naklejone na sklejkę
Sygnatura
sygn. i dat. p. d.: "Wlastimil Hofman / 1943"
Datowanie
1943
na odwrocie napis: "MRTVE MORE"
Proweniencja
Unikatowa kompozycja pejzażowa pochodząca z okresu, kiedy artysta przebywał w Palestynie. W trakcie II wojny światowej znalazł się w tym rejonie na szlaku bojowym Legionu Czeskiego. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Polski, a w 1947 roku zamieszkał w Szklarskiej Porębie, w której pozostał do końca życia. Rozległy pejzaż w ciepłej palecie kolorystycznej wzbogacony został sztafażem. Wojenne dzieło jednego z czołowych przedstawicieli symbolizmu to ciekawe uzupełnienie bardziej znanych tematów malarskich artysty.