Powietrze (L’Air)

ID: 3812

35 x 25,7 cm w św. p-p.

litografia barwna/papier

Sygnatura

sygn. z płyty lewy środek: "Miro"

„Powietrze” jest pracą z cyklu „Les Quatre Éleménts”, wydanego przez wydawnictwo Mourlot w 1937 roku dla pierwszego numeru znanego francuskiego pisma „Verve”. Twórcami cyklu, oprócz wspomnianego artysty, byli Joan Miro, Rattner i Francisco Borés. Dyrektorem pisma „Verve” był znany wydawca Teriade. Przez 23 lata funkcjonowania kwartalnika, opublikował 10 tomów litografii najwybitniejszych paryskich artystów. Pismo miało charakter modernistycznego magazynu o sztuce.
Mocno nasycona barwami litografia, przedstawia fantazyjne postaci i kształty. Artysta, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych, w swojej twórczości inspirował się kubizmem, ale też surrealizmem i abstrakcją. „L’Air” jest intrygującą wariacją malarza na temat jednego z żywiołów.