Kąpiąca się

ID: 3675

Proweniencja

25,6 x 20,6 cm

litografia barwna/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "picasso"

Graficzna wersja znanego obrazu olejnego namalowanego na przełomie 1908 i 1909 roku. W sposobie namalowania kobiecego ciała wyraźnie widać cechy kubizmu. Uproszczenie elementów, ich bryłowatość, analizowanie fragmentów ciała jako odrębnych płaszczyzn czy wielość perspektywy - tak jak w oferowanej pracy - na początku XX wieku stanowiło przełom w myśleniu o kompozycji dzieła sztuki. Praca posiada sygnaturę artysty oraz pieczęć znanej paryskiej galerii Ernsta Beyelera. Marszand zajmował się malarstwem niemieckim, francuskim (także ekspresjonistami takimi jak Edvard Munch) i grafiką (przykładowo twórczością Honoré Daumiera i Henri de Toulouse-Lautreca). Jego bogata kolekcja sztuki modernistycznej stała się podstawą prywatnego muzeum prowadzonego przez Fundację Beyeler.

pieczęć l. d.: "Galerie Beyeler Paris"