Morfem X3

ID: 1311

69,7 x 50 cm

technika mieszana

Sygnatura

sygn. p. d.: "NATALIA LL" (ołówkiem)

Datowanie

1977

Natalia Lach-Lachowicz to jedna z najważniejszych polskich artystek współczesnych. Malarstwo, fotografia, performance, film eksperymentalny – to zaledwie kilka form jej artystycznej działalności. Aktywnie uczestniczyła w ruchu feministycznym. Zdobyła szeroką popularność.

technika mieszana, pastel, kredka litograficzna?

napis i dat. l. d.: MORFEM X3 / 1977 (ołówkiem)

„Natalia LL. Sztuka i energia. Art. And Energy”, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 1993–1994.

Prace artystki nawiązują do sztuki konceptualnej czy body-artu. W latach 70. wykonała m. in. instalacje inspirowane pop-artem, o silnym ładunku erotycznym („Fotografia intymna”). „Morfem X3” to projekt powstały w tej dekadzie. W 1977 roku artystka wyjechała na trzy miesiące do Stanów Zjednoczonych w ramach stypendium Fundacji Kościuszkowskiej. W tekstach z tego okresu przedstawia m. in. swój program artystyczny („Permafo i inni”) i rozwój ruchu feministycznego w sztuce („Tendencja feministyczna”). W tym roku odbyły się także trzy wystawy indywidualne Lach-Lachowicz w BWA w Białymstoku, Galerii Milchstrasse we Freiburgu i Galerii Labirynt w Lublinie. Oprócz tego, swoje prace prezentowała na wystawach m. in. w Genewie, Montrealu czy Toronto.