Diabełek

ID: 2494

12,5 x 15 cm

olej/deska

Sygnatura

sygn. i dat. białą farbą na odwrocie: "T. BRZOZOWSKI / 1942 / KRAKÓW" oraz nalepka z opisem pracy

Datowanie

1942

Praca „Diabełek” Tadeusz Brzozowskiego powstała w czasie okupacji. W latach 1940-1942 artysta był studentem Kunstgewerbeschule, działającej w trakcie II wojny światowej w budynku krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niewielkich rozmiarów praca młodego artysty jest ciekawym przykładem jego wczesnej twórczości. Małgorzata Kitowska-Łysiak w Słowniku Malarzy Polskich podkreśla obecny w pracy twórczej malarza „dystans do potocznej rzeczywistości, znajdujący odbicie w zainteresowaniu metaforą, groteską”.