Chwałczyk Jan (1924-2018) "Kompozycja I"

  • 2 200 zł

  • Datowanie: 1990 r.
  • sygnatura: sygn. i dat. p. d.: "J Chwałczyk / 1990" (ołówkiem)
  • Technika: gwasz/karton
  • Wymiar: 15 x 15 cm

Proweniencja:

Prace malarskie z dojrzałego okresu twórczości jednego z czołowych artystów awangardowych powojennej Polski. Absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, twórcę sztuki mail art i nowatorskich instalacji przestrzennych, zaliczyć można do grona tych konceptualistów, którzy większość artystycznej drogi poświęcili zgłębianiu wyraźnie zakreślonej problematyki. Dla Jana Chwałczyka od drugiej połowy lat 60. głównym przedmiotem artystycznych eksperymentów stało się światło i barwa. „[...] próbował unaocznić samo światło i barwę, pokazując zarazem ich pokrewieństwo. Inspiracją był dla artysty naukowy opis światła i barwy, sprowadzający oba zjawiska do siebie nawzajem na poziomie fizykalnych własności” - wyjaśniała Maria Matuszkiewicz. W 1990 roku, z którego pochodzą sygnowane przez twórcę kompozycje, uczestniczył wspólnie z Wandą Gołkowską w wystawie „Zeichen und Licht” organizowaną przez Galerię New Space w Fuldzie.