Grawitacja, 1986

ID: 6103

100 000 zł

Proweniencja

80 x 60 cm

olej, akryl/płótno

Sygnatura

sygn. p. d.: "Jan Dobkowski"

Datowanie

1986

sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "Jan Dobkowski / „GRAWITACJA” 1986 / 80 cm x 60 cm / olej+acryl"

Obraz „Grawitacja” zwraca uwagę rozbudowaną kompozycją, utkaną w charakterystyczny, wibrujący zestaw linii. Artysta zastosował przede wszystkim chłodne tonacje kolorystyczne. Ciemne tło uwypukla strukturę kształtów i form, tworzących zdeformowane ludzkie sylwetki. Zdają się one rozpływać i łączyć w nowe organizmy, a tym samym uczestniczyć w ciągłym procesie przemian. W latach 80. (z których pochodzi oferowana praca), Dobkowski śmielej eksperymentuje z kolorem, włączając nowe barwy. Jednocześnie jego artystyczne wizje zdają się być bardziej uchwytne, przedmiotowe. Do ważnych cykli z tego okresu zalicza się m. in. „Treny”, „Ikar” czy „Genesis”.