S-IV

ID: 1437

100 x 80 cm

olej/płótno

Datowanie

1970

napis na odwrocie: "JANUSZ ORBITOWSKI 1970 / S-IV / 100 X 80"

Prezentowana praca Janusza Orbitowskiego wpisuje się w jego zainteresowania nurtem abstrakcji geometrycznej. Zbudowana z umieszczonych pionowo prostokątów, wypełniających jednolite tło, z jednej strony zwraca uwagę prostotą formy, z drugiej wytworzoną przez artystę trójwymiarowością. Ta ostatnia cecha jest charakterystyczna dla jego twórczości przełomu lat 60 i 70-tych. „S-IV” powstała w 1970 roku. Dwa lata później Orbitowski rozpoczął pracę jako wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.