Golgota

ID: 1281

60 x 75,2 cm

technika mieszana, akryl/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "E Rosenstein / 1967"

Abstrakcyjne formy w twórczości Erny Rosenstein pozwalają na różnorodne interpretacje. Bliskie surrealizmowi, a jednocześnie niezwykle subtelne i intymne w wymowie bazują często na przedziwnej sieci linii i form. Zachwycają lekkością malowania, swobodnym rysunkiem, który zamyka się w kompozycje o bogatej metaforyce.

na odwrocie: E. ROSENSTEIN „GOLG… / 1967 60 x 75

Proweniencja:

– kolekcja prywatna, Kraków

Dorota Jarecka, Barbara Piwowarska „Erna Rosenstein. Mogę powtarzać tylko nieświadomie / I can repeat only unconsciously”, Fundacja Galerii Foksal, Warszawa 2014.

Stonowany kolorystycznie obraz z 1967 roku to dość dużych rozmiarów płótno, które wyróżnia się interesującym rozłożeniem zagęszczenia form. Bazując na opisie odwrocia obrazu interpretacja wyraźnie skłania się ku tematyce religijnej. Wyobraźnia artystki daleko wykraczała poza ujęcia przedstawieniowe. Skomplikowany układ kształtów współgra z prostotą zastosowanych środków malarskich.

Kolekcjonerzy malarstwa Rosenstein z pewnością zwrócą uwagę na datę powstania obrazu. W tym roku odbyła się ważna indywidualna wystawa artystki w warszawskiej Zachęcie. Co ciekawe, autorem specjalnie zaaranżowanej ekspozycji był Tadeusz Kantor. Jego realizację uważa się za jedno z najbardziej interesujących dokonań tego twórcy w obrębie przestrzeni wystawienniczej lat 60.

Do charakterystycznych obiektów zaliczała się prywatna szafa artystki ozdobiona fotografiami, obrazkami i innymi drobiazgami oraz szereg konstrukcji służących specyficznemu wyeksponowaniu prac artystki. Jak opisuje Barbara Piwowarska: „pokazał i afirmację życia i żart, i traumatyczną pamięć. Pomimo wyrazistego piętna własnego artystycznego języka udało mu się wsłuchać w twórczość artystki w sposób godny podziwu”. W 1967 roku Erna Rosenstein uczestniczyła również w Plenerach Koszalińskich.