12 x 18,5 cm (arkusz)
atrament/papier
Sygnatura
sygn. p. g.: "Picasso" (atramentem)
Datowanie
1959
Proweniencja
napis p. g. (nieczytelny, długopisem);
dat. u dołu: "8.5.59." (atramentem);
na odwrocie hotelowej papeterii: "HOTEL D'EUROPE / AVIGNON (drukiem) oraz poniżej: MENE MAISON HOTEL DE L'EPEE - AUXERRE" (drukiem)
Odręcznie wykonany rysunek, podpisany i datowany osobiście przez Pablo Picasso. Obok często pojawiających się prac graficznych, tej klasy obiekt, wykonany ręką legendy europejskiej sztuki współczesnej, ma charakter unikatowy.
Charakterystyczny motyw gołąbka pokoju stworzył artysta przy okazji pobytu na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju w 1948 roku we Wrocławiu. Namalowany na serwetce hotelowej restauracji, wszedł do kanonu jako uwspółcześniony symbol dążenia do pokoju między narodami. Ówczesna przynależność artysty do Francuskiej Partii Komunistycznej, ideologia towarzysząca organizacji kongresu, a także Nagroda Leninowska przyznana artyście za tę pracę, rozszerzają wiedzę na temat kontekstu historycznego powstania dzieła. Pod względem artystycznym - stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów w twórczości artysty. Z mistrzowską nonszalancją i swobodą kładzionych konturów zachwyca także dzisiaj.
Zajmująca jest historia powstania dzieła. Podobnie jak we Wrocławiu, namalowany był na serwetce Hotelu Monopol, tak ten rysunek powstał na papierze z pieczęcią Hôtel d'Europe Avignon - zaliczanym do najstarszych hoteli we Francji. Prawdopodobnie powstał więc przy okazji któregoś z pobytów malarza w tym miejscu. Warto podkreślić, że hotel ten w swej ponad dwustuletniej tradycji, gościł szereg osobistości świata kultury czy polityki, począwszy od Napoleona Bonaparte, Johna Stuarta Mill'a, Salvadora Dalego, Charlie Chaplina i wielu innych.
Oferowane dzieła: "Gołąb pokoju" i "Kompozycja", powstały w niewielkim, dwuletnim odstępie czasowym. Koniec lat 50. i początek 60. zapisał się zmianami w życiu osobistym artysty. W 1961 roku poślubił drugą żonę Jacqueline Roque. Pozostał z nią do końca życia. Jako prezent ślubny zakupił willę na południu Francji w okolicach Mougins. Lazurowe Wybrzeże było miejscem częstych pobytów twórcy. Cannes, Antibes, Vallauris, Awinion to tylko kilka związanych z artystą miejscowości. W dojrzałym okresie twórczości Picasso zajął się m. in. tworzeniem ceramiki, rzeźby, wykonywał cykle akwareli i litografii.