O zmroku, 1908
16 000 - 20 000 zł
7 grudnia 2023 godz. 18:00
Święty Mikołaj (rysunek do ikonostasu w cerkwi św. Norberta w Krakowie), 1888
16 000 - 20 000 zł
18 x 27,5 cm
olej/tektura
Sygnatura
sygn. i dat. l. d.: "BR-RYCHTER- / 1908"
Datowanie
1908
Proweniencja
Nastrojowa scena miejska z motywem zachodzącego słońca. Szerokie pociągnięcia pędzla, świetlistość kompozycji wydobyta dzięki zestawieniu kontrastowych kolorów oraz subtelność, niemal impresjonistyczne oddanie sceny rozgrywającej się na miejskim placu, zasługują na szczególną uwagę. Obraz powstał w roku jednej z podróży artystki do Włoch, podczas której zwiedziła Wenecję i Rzym. W tym obrazie paleta kolorystyczna odbiega od pogodnych, choćby nadmorskich widoków, znanych z południa Europy. W tym wypadku, mniej popularny motyw, wydaje się jednak tym bardziej interesujący.