Peske, Peské, Peszke

Jean (Jan Mirosław) Peske, Peské, Peszke

1870 Golta, Ukraina - 1949 Le Mans, Francja

O Artyście

Polski malarz i ilustrator pochodzący z Ukrainy, działający we Francji. W 1885r. szkolił się u M. J. Muraszki w Kijowie. W latach 1886-1889 studiował w SSP w Odessie. W 1889 r. przyjechał do Warszawy i uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona. Za jego namową pojechał w 1891r. do Paryża i kształcił się w Academie Julian u B. Constanta i J.P. Laurensa.

Do paryskiego środowiska artystycznego wprowadziła go Gabriela Zapolska. Peszke wywarł istotny wpływ na kolonię polskich malarzy. Bywał na południu Francji, w roku 1934 w Collioure w Langwedocji stworzył muzeum (obecnie nazwane Musée de Collioure Fonds Peské). Został współpracownikiem dwumiesięcznika „La Revue blanche”. W Paryżu poznał też m.in. H. Toulouse-Loutreca, który uczył go techniki litograficznej i C. Pissarro, który uczył go techniki akwaforty. Pod względem kolorystyki zbliżył się do szkoły z Pont-Aven. W latach 1902-1911 uczestniczył w plenerach w Barbizon. Przyjaźnił się też z P. Signacem i Marią Skłodowską-Currie, która kolekcjonowała jego obrazy.

Jego twórczość obejmuje krajobrazy, sceny rodzajowe, utrzymane w stylistyce sztuki nabistów i postimpresjonistów, tworzy także martwe natury, rzadziej portrety. Malował farbami olejnymi, akwarelą, gwaszem, rysował ołówkiem, węglem i sangwiną, posługiwał się różnymi technikami graficznymi. Zajmował się też ilustracją książkową i scenografią. Wystawiał w warszawskiej Zachęcie (1892 r.) oraz w TPSP we Lwowie (1900 r.) i Krakowie (1910 r.), uczestniczył też w wystawie sztuki polskiej w Grand Palais w Paryżu w 1921 r. Obrazy Jana Mirosława Peszke znajdują się w zbiorach muzealnych w Paryżu, Rouen, Saint-Tropez, Genewie i Warszawie.

Przeczytaj więcej Mniej

Zgłoś obiekt na aukcję

Obecnie w ofercie

Brak aktualnych ofert