4

Longinus Podbipięta

ID: 7087

50 000 - 60 000 zł

6 czerwca 2024 godz. 19:30

Proweniencja

28,5 x 20 cm

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: „Juliusz Kossak”

opisany na odwrocie: „Longinus Podbipięta”

Juliusz Kossak był cenionym ilustratorem. Do jego dorobku w tym zakresie należą kompozycje do dzieł Wincentego Pola, Adama Mickiewicza czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Nie wszystkie prace zostały wydane, jak choćby ilustracje do „Pana Tadeusza”. Co więcej, malarz pełnił funkcję kierownika w „Tygodniku Ilustrowanym”, współpracował z czasopismem „Kłosy”, a jego rysunki czy drzeworyty cieszyły się dużym uznaniem.

Prezentowana akwarela nawiązuje do cyklu ilustracji do powieści „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza, powstałych w latach 1885-1886, na zlecenie lwowskiego wydawcy Edwarda Trzemeskiego. W centrum kompozycji artysta umieścił dumną postać Longinusa Podbipięty, a przed nim - wyłaniającą się figurę pokonanego Kozaka. Tło kompozycji ukazujące zawieruchę bitewną jest bardzo dynamiczne, co interesująco kontrastuje z pierwszoplanowym bohaterem dzieła. Wielbiciele twórczości Juliusza Kossaka z pewnością docenią dbałość o detale i znakomite operowanie barwą. Pełnowymiarowa malarska ilustracja z sympatycznym i zdeterminowanym bohaterem powieści, którego zapamiętamy z celu, jaki sobie postawił: ścięcia trzech głów nieprzyjaciela za jednym ruchem miecza, może stanowić ciekawy kolekcjonerski nabytek.

- Olszański K., Juliusz Kossak, Wydawnictwo „Kossakiana”, Kraków 2000
- Witkiewicz S., Juliusz Kossak, wyd. 2, Nakładem Towarzystwa Wydawniczego Warszawa -  E. Wende i Spółka, Lwów 1906

5

W kawiarni, 1885

Cena wylicytowana: 9 500 zł
10

Scena batalistyczna

Cena wylicytowana: 48 000 zł
14

Pejzaż z makami

Cena wylicytowana: 90 000 zł
17

Targ w zimowy dzień

Cena wylicytowana: 15 000 zł
18

Przekupki na targu

Cena wylicytowana: 8 500 zł
22

Chrystus

Cena wylicytowana: 8 500 zł
24

Nimfy

Cena wylicytowana: 42 000 zł
26

Owce na hali

Cena wylicytowana: 5 000 zł
34

Pejzaż z chatami

Cena wylicytowana: 5 000 zł
36

Pejzaż wiejski

Cena wylicytowana: 3 400 zł
37

Morze nocą

Cena wylicytowana: 20 000 zł
38

Bałtyk, 1927

Cena wylicytowana: 5 000 zł
42

Gruszki

Cena wylicytowana: 6 000 zł