Z barwnego cyklu: Zabawne sny Pantagruela

ID: 2872

ok. 75 × 53 cm

litografia, gwasz/japoński papier czerpany

Sygnatura

sygn. p. d.: Dalí (ołówkiem);

Albert Field: s. 173-174, nr 73-7, O. Ralf Michler, Lutz W. Löpsinger, II: s. 153-155, nr 1412.

Datowanie

1973

Cykl rysunków „Zabawne sny Pantagruela” autorstwa Dalego powstał w latach 1971-73 i należy do najbardziej znanych prac graficznych tego wybitnego surrealisty. Za sprawą wydawnictwa Editions Celami z Genewy ukazał się on w 1973 r. w wersji czarnobiałej i pokolorowanej gwaszem jako 25 interpretacji według François Rabelais’go tj. w nawiązaniu do słynnej szesnastowiecznej powieści tego autora pt. „Życie Gargantui i Pantagruela”. Odbitki powstały na prasach paryskiego Atelier Grapholith założonego w 1969 r. przez Claude’a Jobin’a. Do druku wykorzystano japoński papier czerpany o opalizującej (tzw. perłowej) fakturze (Japon nacré), z nieregularną (rwaną) prawą i dolną krawędzią. Zbiory grafik trafiły na rynek w postaci luźnych stosów arkuszy stanowiących wkład teki (kasety), której okładkę wykonano z grubej tektury oklejonej czerwonym płótnem, a grzbiet ma oklejkę przypominającą marokin.

Na okładzinie tytułowej okładki czarnym kolorem wytłoczony został tytuł i faksymile podpisu Dalego.