Słoń na bocianich nogach

ID: 3806

45,5 x 46,5 cm w św. p-p.

litografia

Sygnatura

sygn. lewy bok: "Dali"

Obraz ujęty w katalogu: W. Lopsinger „Catalogue Raisonne of Prints”, Niemcy, poz. kat 1450, z tytułem „Elephante-Cicogna” [Elephant-Stork]. Edycja całkowita 600 sztuk [1-250, I-CCL , EA (próba artysty) 1-25, EA I -XXV, HC (nie przeznaczona do obrotu...

Prezentowana litografia wybitnego surrealisty Salvadora Dali, została wydana w 1975 roku przez wydawnictwo Carpentier, w ramach cyklu 24 grafik „Les Vitraux”. Została powiększona z pierwotnych rysunków wykonanych tuszem i wzbogacona kolorem. Charakterystyczny wizerunek słonia na długich, cienkich nogach pojawia się w sztuce artysty choćby w pracy z 1948 roku. Typowa dla surrealizmu wyobraźnia, zerwanie z realistycznymi przedstawieniami, cechującymi klasyczne malarstwo, wizje z pograniczy jawy i snu, sfera podświadomości – wiązały się z malarstwem często wymykającym się jednoznacznym interpretacjom. Praca „Słoń na bocianich nogach” poprzez kuriozalne przedstawienie dziwacznego stwora jest mocno groteskowa. Ale jednocześnie właściwa dla tego kierunku.

na odwrocie pieczątka galeryjna

David

CENA : 6 200 zł