Piekło, Pieśń VIII, z cyklu: Boska Komedia

ID: 534

32,7 x 25,2 cm w św. p-p.

drzeworyt barwny/papier bawełniany Rives

Ilustracje do „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri powstały w latach 50. XX wieku. Obejmowały prace wykonane techniką akwareli (trzydzieści trzy do każdej części poematu i po jednej wstępnej). Miały być ozdobą jubileuszowego wydania z okazji 700-lecia urodzin pisarza. Choć rząd włoski zrezygnował z tego zlecenia, Dali nie tylko ukończył swoje dzieło, ale i przygotował graficzne wersje w technice drzeworytu (wspólnie z Raymondem Jacquetem i Jeanem Taricco). Bogactwo niuansów kolorystycznych wymagało żmudnego przygotowywania nawet czterdziestu matryc dla jednej ilustracji.

oznaczenie edycji l. d.: "E.A.";

na odwrocie nalepka z opisem: "Salvador Dali / Heaven 1959 – (Göttliche Kömedie) / Farbiger Holzschnitt – Kolorowany Drzeworyt. / Ausgabe auf Rives – Bütten 150 + 10 A. E,  Handsigniert. / 19"?

Proweniencja:

Wyjątkowy zestaw kompozycji opowiada historię wędrówki do piekła, czyśćca i raju przedstawioną z charakterystyczną dla Salvadora Dalego surrealistyczną wyobraźnią. Wydłużone sylwetki, odważne, malarskie interpretacje, elementy makabry sprawiają, że XIV-wieczne arcydzieło literatury sugestywnie przemawia do współczesnego odbiorcy. Prezentowana praca posiada sygnaturę artysty oraz oznaczenie „E.A.” informujące o unikatowej edycji autorskiej.

David

CENA : 6 200 zł