Litania do gwiazd, 1978
120 000 - 150 000 zł
1 czerwca 2023 godz. 19:30
120 000 - 150 000 zł
69,5 x 49,5 cm
akryl/płyta
Sygnatura
sygn. i dat. u dołu: "J Tchórzewski 78."
Datowanie
1978
Proweniencja
sygn., dat. i autorsko opisany na odwrocie: "GÓRA / J·Tchórzewski 78. / „LITANIA DO GWIAZD” / akryl"
Surrealistyczna kompozycja jednego z członków-założycieli Grupy Krakowskiej, przyciąga wzrok misternie zbudowaną strukturą dzieła i ciepłymi akcentami barw. Przyglądając się fakturze obrazu, można dostrzec wyraziste warstwy koloru, nadające pracy głębi. Oferowana „Litania do gwiazd” powstała w II poł. lat 70. W tej dekadzie i kolejnej, artysta zajmował się szczególnie tematyką religijną. Tytuł dzieła nawiązuje do tych zainteresowań, a jednocześnie swoją kompozycją - do rozpoznawalnej dla malarza sztuki nieprzedstawiającej.