26

Projekty

ID: 4208

3 500 - 4 500 zł

Aukcja online - bez udziału publiczności

4 listopada 2021 godz. 19:00

Proweniencja

20,8 x 14,5 cm

ołówek, kredka/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "J.N."

Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003.

Nowosielski przeprowadził się do Łodzi w roku 1950. W tamtejszym Teatrze Arlekin Zofia Gutkowska, żona artysty, została zatrudniona jako scenografka, a Nowosielski pełnił funkcję kierownika artystycznego Państwowej Dyrekcji Teatrów Lalek. Współpracował także z miesięcznikiem „Teatr Lalek”, na łamach którego publikował nie tylko teksty teoretyczne, ale i szkice projektów.

„Przygody Misia Łazęgi” (bajka Gienadija Matwiejewa) i „Krzesiwo” (na podstawie baśni Andersena w reżyserii Jana Zbigniewa Wroniszewskiego), zaliczają się do teatralnych realizacji artysty. Tworzył scenografie, lalki, plakat, dekoracje, kostiumy - z dużym zaangażowaniem podchodząc do swoich zawodowych obowiązków. Co ciekawe, muzykę do drugiego ze spektakli skomponował Krzysztof Penderecki. W swoim tekście Marcelina Obarska przypomina także, że to właśnie w Łodzi nastąpiło swoiste nawrócenie Nowosielskiego i ponowne żywe zainteresowanie prawosławiem. Artysta powrócił do Krakowa w 1962 roku.

na odwrocie autorski, odręcznie pisany tekst: "Muzeum Lalek / Teatralnych / Przewodnik po muzeum / ułożył / kierownik muzeum . A. J. Fiedołow [?] / Moskwa 1940 / Państwowy Centralny Teatr Lalek / pod kier. Art. Zaw. Art. R.S.F.R.R. s. w. …[?]"

7

Cerkiew

Cena wylicytowana: 7 500 zł
10

Maska

Cena wylicytowana: 4 000 zł
11

Wnętrze

Cena wylicytowana: 13 000 zł
12

Projekt ikonostasu

Cena wylicytowana: 24 000 zł
13

Projekt ołtarza

Cena wylicytowana: 7 000 zł
14

Projekt

Cena wylicytowana: 2 800 zł
24

Projekt ołtarza

Cena wylicytowana: 7 000 zł
25

Projekt sakralny

Cena wylicytowana: 5 500 zł
27

Projekt kościoła

Cena wylicytowana: 4 800 zł
29

Hierarchowie

Cena wylicytowana: 13 000 zł
33

Wnętrze

Cena wylicytowana: 6 500 zł
36

Modlitwa

Cena wylicytowana: 48 000 zł