XXII Aukcja: Jerzy Nowosielski - sacrum i profanum

Miejsce aukcji

Aukcja online - bez udziału publiczności

Termin aukcji

4 listopada 2021 godz. 19:00 (Archiwalna)

Szanowni Państwo,

 

kolekcja prac Jerzego Nowosielskiego, która będzie przedmiotem aukcji, posiada dwa główne zakresy tematyczne. Szeroko rozumiana sztuka sakralna, która w twórczości artysty przejawiała się w projektach architektury sakralnej czy ikonostasu zestawiona została z dziełami malarza odwołującymi się do sfery profanum. Mocnym akcentem są obrazy poruszające tematykę śmierci samobójczej i w wyniku egzekucji. Zachwycająco prezentuje się akt siedzącej kobiety precyzyjnie namalowany na podłużnym, drewnianym podłożu. W tematykę rzeczywistości tu i teraz wpisują się także niepowtarzalne, autorskie, ręcznie wykonane notatki Nowosielskiego, m. in. komentarz do filmu „Wesele” Andrzeja Wajdy.

 

Zapraszamy wyłącznie do licytacji telefonicznej, online lub pozostawienia zlecenia licytacji.


 

Jerzy Nowosielski podejmował w swojej twórczości zagadnienia o zróżnicowanej tematyce. Odważnie i bezkompromisowo rozwijał stylistykę malarską, z jednej strony zakorzenioną w tradycji, z drugiej - nowoczesną w formie i kompozycji dzieła. Widać to chociażby w projektach sztuki sakralnej - począwszy od ikon, rozbudowanych kompozycji ołtarzowych, aż do architektury. Nie wszystkim propozycje Nowosielskiego przypadały do gustu, wiele pozostało niezrealizowanych. Bogactwo szkiców obejmujących tę tematykę dowodzi jednak jak wielkie znaczenie w dorobku artysty stanowiły próby, a niejednokrotnie pełnowymiarowe malarskie kompozycje sakralne. Znamienne w filozofii Nowosielskiego jest ścisłe przeplatanie się świętości i grzechu w sztuce i życiu. I tak obok projektów ikonostasu znajdziemy akty kobiece, motywy z egzekucji, minimalistyczne pejzaże czy kompozycje bliskie abstrakcji geometrycznej.

 

W katalogu znajdują się projekty ikonostasu, ołtarzy, polichromii, a także szkice architektury. Wykonane na papierze farbami akwarelowymi, tuszem czy ołówkiem są zapisem eksperymentów artysty, dochodzenia do właściwej formy, ale także gotowymi, niezwykle dekoracyjnymi kompozycjami o subtelnej, wyważonej kolorystyce. Sacrum w tych wyjątkowych kompozycjach przedstawione jest z pewnym niedomówieniem. Stąd szkicowa, lekka forma, rozmyte kontury, swobodnie, często z rozmachem kładzione linie.

 

Projektując dla kościołów czy cerkwi Nowosielski miał świadomość szerokiego kręgu odbiorców, ale i istnienia pewnych kanonów, społecznych oczekiwań co do wyglądu tego typu realizacji. Nie byłby jednak artystą w pełnym znaczeniu tego słowa, gdyby poddał się im bezwiednie. Ikonostas wykonany przez Nowosielskiego pozostaje więc ikonostasem, ale z rozpoznawalną dla niego stylistyką czy sposobem przedstawienia postaci. Staje się unikatowy. Warto podkreślić, że prace na papierze realizowały się nieraz w formie monumentalnych projektów sakralnych (przykładowo polichromie w cerkwi w Jeleniej Górze i Białymstoku-Dojlidach) i do dziś stanowią jedno z najbardziej rozpoznawalnych dokonań Jerzego Nowosielskiego.

 

Nowosielski konsekwentnie rozwijał świadomość istnienia zarówno tego co ziemskie, jak i tego co duchowe. I nie czynił tego tylko na gruncie prywatnych przeżyć. Jego sztuka pojmowana całościowo to piękny zapis człowieczeństwa, różnorodności która tworzy naszą niepowtarzalność.

 

Licytuj online

 

 

 

Czytaj dalej Mniej

Miejsce aukcji

Aukcja online - bez udziału publiczności

Termin aukcji

4 listopada 2021 godz. 19:00 (Archiwalna)

2

Projekt ikonostasu

Cena wylicytowana: 10 000 zł
7

Cerkiew

Cena wylicytowana: 7 500 zł
10

Maska

Cena wylicytowana: 4 000 zł
11

Wnętrze

Cena wylicytowana: 13 000 zł
12

Projekt ikonostasu

Cena wylicytowana: 24 000 zł
13

Projekt ołtarza

Cena wylicytowana: 7 000 zł
14

Projekt

Cena wylicytowana: 2 800 zł
17

Pejzaż z cerkwią

Cena wylicytowana: 6 000 zł
20

Projekt ikonostasu

Cena wylicytowana: 6 500 zł
24

Projekt ołtarza

Cena wylicytowana: 7 000 zł
25

Projekt sakralny

Cena wylicytowana: 5 500 zł
26

Projekty

Cena wylicytowana: 3 000 zł
27

Projekt kościoła

sprzedaż warunkowa
Cena wylicytowana: 4 800 zł
29

Hierarchowie

Cena wylicytowana: 13 000 zł
31

Stroje duchownych

Cena wylicytowana: 9 500 zł
33

Wnętrze

Cena wylicytowana: 6 500 zł
36

Modlitwa

Cena wylicytowana: 48 000 zł

Zapraszamy do kontaktu

email: biuro@polskidomaukcyjny.com.pl
godziny otwarcia: pn-pt: 10-18