XXII Aukcja: Jerzy Nowosielski - sacrum i profanum - 4.11.2021
Szanowni Państwo,
kolekcja prac Jerzego Nowosielskiego, która będzie przedmiotem aukcji, posiada dwa główne zakresy tematyczne. Szeroko rozumiana sztuka sakralna, która w twórczości artysty przejawiała się w projektach architektury sakralnej czy ikonostasu zestawiona została z dziełami malarza odwołującymi się do sfery profanum. Mocnym akcentem są obrazy poruszające tematykę śmierci samobójczej i w wyniku egzekucji. Zachwycająco prezentuje się akt siedzącej kobiety precyzyjnie namalowany na podłużnym, drewnianym podłożu. W tematykę rzeczywistości tu i teraz wpisują się także niepowtarzalne, autorskie, ręcznie wykonane notatki Nowosielskiego, m. in. komentarz do filmu „Wesele” Andrzeja Wajdy.
Zapraszamy do licytacji telefonicznej, online lub pozostawienia zlecenia licytacji.
Jerzy Nowosielski podejmował w swojej twórczości zagadnienia o zróżnicowanej tematyce. Odważnie i bezkompromisowo rozwijał stylistykę malarską, z jednej strony zakorzenioną w tradycji, z drugiej - nowoczesną w formie i kompozycji dzieła. Widać to chociażby w projektach sztuki sakralnej - począwszy od ikon, rozbudowanych kompozycji ołtarzowych, aż do architektury. Nie wszystkim propozycje Nowosielskiego przypadały do gustu, wiele pozostało niezrealizowanych. Bogactwo szkiców obejmujących tę tematykę dowodzi jednak jak wielkie znaczenie w dorobku artysty stanowiły próby, a niejednokrotnie pełnowymiarowe malarskie kompozycje sakralne. Znamienne w filozofii Nowosielskiego jest ścisłe przeplatanie się świętości i grzechu w sztuce i życiu. I tak obok projektów ikonostasu znajdziemy akty kobiece, motywy z egzekucji, minimalistyczne pejzaże czy kompozycje bliskie abstrakcji geometrycznej.
W katalogu znajdują się projekty ikonostasu, ołtarzy, polichromii, a także szkice architektury. Wykonane na papierze farbami akwarelowymi, tuszem czy ołówkiem są zapisem eksperymentów artysty, dochodzenia do właściwej formy, ale także gotowymi, niezwykle dekoracyjnymi kompozycjami o subtelnej, wyważonej kolorystyce. Sacrum w tych wyjątkowych kompozycjach przedstawione jest z pewnym niedomówieniem. Stąd szkicowa, lekka forma, rozmyte kontury, swobodnie, często z rozmachem kładzione linie.
Projektując dla kościołów czy cerkwi Nowosielski miał świadomość szerokiego kręgu odbiorców, ale i istnienia pewnych kanonów, społecznych oczekiwań co do wyglądu tego typu realizacji. Nie byłby jednak artystą w pełnym znaczeniu tego słowa, gdyby poddał się im bezwiednie. Ikonostas wykonany przez Nowosielskiego pozostaje więc ikonostasem, ale z rozpoznawalną dla niego stylistyką czy sposobem przedstawienia postaci. Staje się unikatowy. Warto podkreślić, że prace na papierze realizowały się nieraz w formie monumentalnych projektów sakralnych (przykładowo polichromie w cerkwi w Jeleniej Górze i Białymstoku-Dojlidach) i do dziś stanowią jedno z najbardziej rozpoznawalnych dokonań Jerzego Nowosielskiego.
Nowosielski konsekwentnie rozwijał świadomość istnienia zarówno tego co ziemskie, jak i tego co duchowe. I nie czynił tego tylko na gruncie prywatnych przeżyć. Jego sztuka pojmowana całościowo to piękny zapis człowieczeństwa, różnorodności która tworzy naszą niepowtarzalność.
KATALOG ONLINE:
KATALOG ISSUU:
KATALOG PDF:
Serdecznie zapraszamy!
Kontakt:
biuro@polskidomaukcyjny.com.pl
tel.: +48 795 060 001
tel.: +48 12 341 47 37