Cuirasse – Pancerz

ID: 1295

wys. z podstawą: 15 cm; wys. bez podstawy: 11 cm; szer.: 9 cm

brąz, granit

Sygnatura

sygn. u dołu: "MITORAJ"

Światowej sławy polski rzeźbiarz był twórcą, którego sztuka znalazła uznanie i miejsce w polskich i zagranicznych muzeach, a także w przestrzeni publicznej. Gigantyczne głowy, fragmenty ciał, często popękane, niekompletne, mocno wyróżniają się w takich miastach jak Paryż, Rzym, Kraków czy Londyn. Artysta inspirował się kulturą i mitologią Greków i Rzymian. Piękno przedstawiane przez Mitoraja nie jest jednak idealne. Świadomie wprowadzane w strukturę rzeźb pęknięcia czy uszkodzenia, zwracają uwagę na kruchość ideału i jego pozorność w rzeczywistym świecie. Przedstawienia męskiego torsu w sztuce antycznej były powszechne. Zachwyt nad ciałem, doskonałą proporcją był jednym z wyznaczników ówczesnej epoki. Mitoraj odwołując się do tego kanonu stworzył współczesną wersję popularnego motywu.