PREZENT OD WINIARSKIEGO DLA KOLEKCJONERA. CO OTRZYMAŁ WŁAŚCICIEL SŁYNNEJ GALERII LAMBERT?
15 czerwca 2018

Nie tylko zobaczyć, ale i zostać nowym właścicielem oryginalnej rzeźby Winiarskiego będzie można 21 czerwca podczas kolejnej aukcji sztuki Polskiego Domu Aukcyjnego. Interesujące obiekty sztuki dawnej i współczesnej warte są uwagi kolekcjonerów.

7._Ferdynand_Ruszczyc_KRAJOBRAZ_rama_DSC_0133_large (1)

Krajobraz z wystawy

Klasyczna praca Ferdynanda Ruszczyca, dobra warsztatowo, z udokumentowanym pochodzeniem i historią wystawienniczą (prezentowana była na wystawie pośmiertnej artysty na przełomie 1937 i 1938 roku). Nastrojowy pejzaż jednego z mistrzów Młodej Polski.

15._Wladyslaw_Strzeminski_PROJEKT_IX_1946_rama_DSC_0013_large (1)

Made by Strzemiński

Projekty Strzemińskiego, szczególnie te obejmujące sztukę użytkową, są rzadkością. Unikatowe wzornictwo artysty obecne jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Powojenna kompozycja powstała w okresie słynnych obrazów solarystycznych.

23._Ryszard_Winiarski_OBIEKT_PRZESTRZENNY_1971_DSC_0088_bd1b5755-83b1-4c07-b4b1-55903e17aa1e_large

Prezent od Winiarskiego

Niepokazywana od 1971 roku wyjątkowa rzeźba artysty była prezentem dla Kazimierza Romanowicza - właściciela znanej paryskiej Galerii Lambert, mieszczącej się na Wyspie św. Ludwika. Prace artysty były także częścią jej ekspozycji wystawienniczej. Trójwymiarowy, imponujących wymiarów obiekt przestrzenny jest prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Tego rodzaju realizacje Ryszarda Winiarskiego są ewenementem na polskim rynku sztuki. Wpisuje się jednocześnie w charakterystyczne dla twórczości artysty połączenie matematyki i sztuki, w którym wykorzystywał teorię gier, statystykę czy rachunek prawdopodobieństwa.

26._Alfred_Lenica_PLAMY_NA_ZIEMI_I_NIEBIE_1957_rama_DSC_0007_large

Plamy na ziemi i niebie

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ciekawą, muzealnej klasy pracę Alfreda Lenicy z 1957 roku. Pokazywana była m. in. na wystawach w Zachęcie w 1958 roku czy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu cztery lata temu. Obraz pochodzi z ważnego okresu twórczości, kiedy Lenica powrócił do malarskich eksperymentów. Twórcze próby artysty dały w efekcie znakomite, dużych rozmiarów płótno, oddające żywiołowość i nieskrępowanie artystyczne tego czasu.

DSC_0031_large (1)

Psychologia postaci

Niezwykle efektowne portrety Meli Muter, z przenikliwym, psychologicznym ujęciem postaci. Silnie związana z paryską elitą artystyczną I poł. XX w. czerpała inspiracje m. in. od Vincenta van Gogha czy Paula Cezanne’a. W portretach artystki zachwyca z jednej strony oryginalny sposób malowania, z drugiej – wnikliwa obserwacja przedstawianych osób.

To tylko kilka obiektów, które tworzyć będą wyjątkowy charakter najbliższej aukcji. Ponad pięćdziesiąt wyselekcjonowanych obrazów o bogatej tematyce i technice wykonania łączy wysoki poziom artystyczny gwarantowany przez ich wybitnych autorów.