„Smog w parku” - Ekspozycja prac Michała Cygana
18 listopada 2024

„Smog w parku” - Ekspozycja prac Michała Cygana

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszą ekspozycją galeryjną, połączoną z ofertą sprzedaży niepokazywanych wcześniej dzieł artysty Michała Cygana. Jest to doskonała okazja dla kolekcjonerów i kolekcjonerek sztuki do powiększenia swoich zbiorów o prace jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów młodego pokolenia. Obrazy Michała Cygana znajdują się m. in. w kolekcjach Galerii Bielskiej BWA czy Krupa Art Foundation. Jednocześnie ekspozycja daje możliwość zapoznania się z najbardziej aktualnymi pracami artysty, jego inspiracjami i najnowszymi motywami w jego twórczości. Wszystkie oferowane prace dostępne są do obejrzenia na żywo w naszej galerii przy ul. Stefana Batorego 2 w Krakowie.

Michał Cygan w swoich najnowszych pracach sięga po medium malarskie, aby w bezpośredni, często ironiczny sposób opowiedzieć o ważnych dla siebie tematach. Jego obrazy poruszają trudne problemy współczesności, takie jak zmiany klimatyczne czy prawa zwierząt i zachęcają do głębszego namysłu nad relacją człowieka z naturą i przestrzenią, w której żyje. Obserwując codzienność, artysta wychwytuje absurdy otaczającego nas świata. Pozostając wierny swojej dopracowanej stylistyce, staje się wnikliwym komentatorem naszej rzeczywistości. 

 

W obrazie Pies artysta przedstawia porzuconego przy drodze hiszpańskiego charta (Galgo Español), wskazując na dramatyczną sytuację tych psów w Hiszpanii. Charty, wykorzystywane w sezonie myśliwskim, są masowo torturowane i uśmiercane, ponieważ jako psy myśliwskie nie podlegają odpowiedniej ochronie prawnej. Artysta odważnie ukazuje ten proceder, zmuszając widza do konfrontacji z okrucieństwem wobec zwierząt i bezczynnością władz.

 

Michał Cygan Pies, 2023

Michał Cygan, Pies, 2023

 

Artysta podejmuje także tematykę niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie współczesnych społeczeństw. Smog ukazany jako regularna, szczelnie pokrywająca przestrzeń płótna siatka, symbolizuje jego wszechobecność w naszym życiu. Jesteśmy skazani na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, podobnie jak postaci oddające się rekreacji wśród natury na obrazie Smog w parku 4. Smog w parku 3 to z kolei wspomnienie po wycince pięknej alei platanów, która zasłaniała widok mieszkańcom miasta.

 

Michał Cygan Smog w parku 4, 2024

Michał Cygan, Smog w parku 4, 2023

 

Michał Cygan Smog w parku 3, 2024

Michał Cygan, Smog w parku 3, 2023

 

Obraz Dym nawiązuje do wydarzeń z 2023 roku, kiedy pomarańczowa chmura trującego dymu, spowodowana pożarami w Kanadzie, dotarła do Nowego Jorku. Świat wówczas obiegły niemal apokaliptyczne zdjęcia skąpanej w pomarańczowym pyle Stolicy świata. Objęta niebezpiecznym dymem Statua Wolności staje się wymownym symbolem, zmuszającym do przemyślenia wartości wolności w kontekście życia w zanieczyszczonym świecie. Podobnie w obrazie Matka Boska Smogowa artysta ukazuje spowitą nieuchronnym smogiem figurę Matki Boskiej, nawiązując do widoku przydrożnych kapliczek, obserwowanych podczas spacerów. Smog przyczynia się w Polsce rocznie do około 50 000 przedwczesnych śmierci. Krążące wokół bloku mieszkalnego duchy symbolizują osoby zmarłe przez zanieczyszczenia powietrza (Smog).

 

Michał Cygan Dym, 2023

Michał Cygan, Dym, 2023

 

Michał Cygan Matka Boska Smogowa, 2023

Michał Cygan, Matka Boska Smogowa, 2023

 

Michał Cygan Smog, 2023

Michał Cygan, Smog, 2023

 

Równocześnie artysta podejmuje temat relacji człowieka z naturą, który zdolny jest do niszczenia nie tylko kluczowych, największych leśnych ekosystemów ciężkim sprzętem (Buldożer), ale nawet najmniejszych przejawów zieleni w miejskiej przestrzeni. W obrazie Kostka brukowa przedstawia sadzonkę drzewa dławiącą się pod falą betonowych płyt, co symbolizuje problem tzw. betonozy i brak umiejętności planowania przestrzeni. Podobnie w obrazie Sól mniszek lekarski wyrastający w szczelinie kostki brukowej zostaje obsypany żrącą solą. Na obrazie Chwasty mężczyzna z kosiarką eliminuje dmuchawce, którym udało się pokonać warstwę bruku. Z kolei w pracy Śnieg absurdalna scena koszenia śniegu kosiarką ukazuje marnotrawstwo zasobów i brak racjonalności w podejmowanych działaniach.

 

Michał Cygan Buldożer, 2023

Michał Cygan, Buldożer, 2023

 

Michał Cygan Kostka brukowa

Michał Cygan, Kostka brukowa, 2023-2024

 

Michał Cygan Sól, 2024

Michał Cygan, Sól, 2024

 

Michał Cygan Chwasty, 2024

Michał Cygan, Chwasty, 2024

 

Michał Cygan Śnieg, 2023

Michał Cygan, Śnieg, 2023

 

Nie brakuje jednak w twórczości artysty miejsca na optymizm. W dekoracyjnej kompozycji Ogród 3, inspirowanej ogrodem stworzonym przez artystę i jego żonę, widzimy przestrzeń pełną życia i zieleni, która staje się oddechem od codziennych trosk. To spojrzenie na naturę jako na miejsce harmonii i regeneracji.

 

Michał Cygan Ogród 3, 2023

 Michał Cygan, Ogród 3, 2023

 

 

 

Michał CYGAN (ur. 1989)

Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Grafiki Cyfrowej u prof. Adama Romaniuka. Wielokrotnie nagradzany, aktywnie uczestniczy w działalności wystawienniczej w Polsce i za granicą. Jego prace były pokazywane m. in. w Paryżu, Londynie, Pradze, Turynie i Budapeszcie. Obrazy artysty ma w swoich zbiorach Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy czy Galeria Bielska BWA. To właśnie na „Bielskiej Jesieni 2019” został laureatem Nagrody Specjalnej, a w 2021 roku finalistą.

 

Obrazy artysty to swoiste malarskie komentarze do aktualnych wydarzeń i scen z codziennego życia. W rysunkowej stylistyce prac Michała Cygana można zauważyć wyjątkową wrażliwość na kolor i sprawny warsztat malarski. Obecnie w swoich pracach skupia się na ukazaniu zmian klimatycznych spowodowanych destrukcyjnym wpływem człowieka na środowisko. Podejmuje także trudne tematy związane z prawami zwierząt. Zajmuje się gównie malarstwem. Mieszka i pracuje w Katowicach.

 


Wszystkie dostępne do zakupu prace znajdują się w zakładce Oferta


 

 

Kontakt:

email: biuro@polskidomaukcyjny.com.pl

tel./WhatsApp: +48 795 060 001

tel.: +48 12 341 47 37

 

Adres:

ul. Stefana Batorego 2, 31-135 Kraków

 

Godziny otwarcia:

pon.-pt. 10:00-18:00