Zosia

ID: 2283

23,7 x 14 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Wlastimil Hofmann / 1920"

Datowanie

1920

Artysta znany z malarstwa o głęboko metaforycznym wymiarze, w tym obrazie rezygnuje z wątków mitologicznych czy fantastycznych. Najważniejsza jest postać Zosi oraz prostota i realizm jej przedstawienia. Obraz został namalowany w ważnym, także pod względem osobistym, okresie w życiu artysty. Zamieszkał w Krakowie, wybudował dom i pracownię przy ulicy Spadzistej. Rok wcześniej ożenił się Adą Hammerową. W 1920 roku malarz uczestniczył w wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i w Salonie Niezależnych w Paryżu, w 1919 roku m. in. w paryskim Salonie Jesiennym w Grand Palais des Champs-Elysées.

na odwrocie autorski napis: "Zosia” oraz szkice leżącego psa i gęsi