Zakole Dniepru

ID: 3317

20,2 x 13,6 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: JAN STANISŁAWSKI

Prostota krajobrazu, rozległej, płaskiej przestrzeni była dla Stanisławskiego ważnym malarskim motywem. Czysta natura, pozbawiona jakichkolwiek ludzkich odniesień, kierowała całą uwagę odbiorcy na swoje piękno. Umiejętność operowania światłem i kolorem dodatkowo nadawała kompozycji liryzmu. Zakola Dniepru, tak często malowane przez artystę, dzięki miękko prowadzonej linii, łagodnie ożywiają krajobraz. „Cały obrazek staje się jedną plamą wodną — zaledwie u krańców obrazka zaznaczone są brzegi, a obraz żyje barwnem wrażeniem wody, choć toń jest spokojna, niemal nieruchoma, pozbawiona refleksów i odbić” – opisywał Mieczysław Sterling.

na odwrocie ramy napis: I.A. 148