Wzburzone fale

ID: 614

49,2 x 69,3 cm

gwasz/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "S Jaxa / 1929"

Datowanie

1929

Malarstwo Jaxy-Małachowskiego cieszyło się dużą popularnością szczególnie w okresie międzywojennym. Współcześnie również zyskują uznanie jego kompozycje marynistyczne oddające piękno morza i jego zmienność.

na odwrocie napis: 618

Artysta był wierny swoim poglądom artystycznym i z konsekwencją budował rozpoznawalny styl malarski. Realistyczne ujęcie fal uderzających o skały i znakomicie dobrane kolory nadają opisywanej pracy dekoracyjności. W roku namalowania obrazu Jaxa-Małachowski prezentował swoje kompozycje na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu.

Bibliografia: Katarzyna Łomnicka „Jaxa. Soter August Jaxa-Małachowski 1867–1952”, wyd. Grzegorz Kudelski, Kraków, 2014.