Wiosna

ID: 2647

63,2 x 79 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. l. d.: "Kramsztyk"

Pejzaże to jedne z ważniejszych motywów w malarstwie Romana Kramsztyka. Tworzone były m. in. podczas pobytów we Francji i Hiszpanii. O tej tematyce Renata Piątkowska pisze: „w pejzażach malowanych w drugiej połowie lat dwudziestych Kramsztyk rozjaśnił kolorystykę, obrazy stały się bardziej świetliste, słoneczne. Coraz częściej artysta malował miejskie zaułki, uliczki, zamknięte podwórka, ograniczone murami domów czy ścianą zieleni […]. Malowane są żywo, z wyczuciem materii, kształtu przedmiotu, rośliny […]. Z tych na pozór realistycznych, plastycznych i dotykalnych fragmentów […] artysta tworzy swoje „wyspy szczęśliwe”, świat żyjący własnym rytmem, odległy od współczesności”. Praca Romana Kramsztyka odzwierciedla ten opis.