Wieś na Ukrainie

ID: 2247

24 x 32,2 cm

olej/tektura

Sygnatura

sygn. l. d.: "JAN STANISŁAWSKI"

Krajobrazy Ukrainy, gdzie urodził się Jan Stanisławski, pozostawały jednymi z ulubionych w jego twórczości. Sentymentalizm do rodzinnych stron sprawiał, że powracał tam wielokrotnie, uwieczniając zwykle na niewielkich formatach sielskie pejzaże, studia roślin czy wiosek. Stanisławskiego określano jako poetę krajobrazu. Nic dziwnego, skoro patrząc na jego prace, zachwyca nie tylko estetyczne piękno i wrażliwość w przedstawianiu natury, ale i mistrzostwo godne jednego z czołowych polskich twórców. Dobrowolski pisał: „malarz nie poprzestawał na wrażeniach zmysłowych (wzrokowych), lecz folgował wzruszeniom, jakie pogłębiały nastrojowość jego jak gdyby uduchowionych krajobrazów, zgodnych ze znanym wówczas aforyzmem, że pejzaż wyraża stan duszy”.

„Wieś na Ukrainie”, prezentowana na wystawie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, to jedna z wariacji artysty na temat pejzażu. Wiejskie zabudowy, wiatraki, wkomponowane są kolorystycznie w przedstawienie natury, która w pracach Stanisławskiego odgrywa najważniejszą rolę. Dobrowolski zwracał uwagę: „kolorystyczny talent mistrza sprawił, że jego obraz osiągnął prawie zawsze efekt chromatycznej jedności i stawał się zjawiskiem harmonijnym”. Prezentowany obraz jest kwintesencją tego, co w malarstwie Stanisławskiego było najbardziej charakterystyczne.

na odwrocie: - nalepka wystawowa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z 1907 roku z numerem "47" i opisem pracy: "Autor Stanisławski Jan / Adres + / Dzieło Wieś na Ukrainie / Rodzaj ol. cena"; - nalepka wystawowa? z 1908 roku z numerem: "1908 / 242"; - fragment nalepki, numer 721; - napisy kredką: "S44"; "8999" i ołówkiem: "K 2516/56 / 2000"