Widok na jezioro

ID: 4413

Proweniencja

kolekcja prywatna, Kanada

52 x 70 cm w świetle ramy

akwarela/papier

Sygnatura

sygn. p. d.: "Rafał Malczewski."

W pracach Rafała Malczewskiego dużą rolę odgrywa prostota i minimalizm. Przestrzeń dzieła wypełniona jest przede wszystkim elementami krajobrazu, widokiem nieba, pól czy jeziora (w obrazach artysty motywy pejzażowe przybierały nieraz formę układów geometrycznych czy szachownicy). Co ciekawe, domy czy postaci ludzkie są jedynie dodatkiem, odgrywają rolę drugorzędną.

Widoczne jest to w oferowanym obrazie, na którym postać dziewczyny z psem, z jednej strony zdominowana jest przez rozległe ujęcie krajobrazu, z drugiej - dzięki wyróżniającemu się akcentowi kolorystycznemu, przykuwa uwagę odbiorcy. Samotna postać potęguje nostalgię emanującą z obrazu. Technika akwareli była charakterystyczna dla twórczości Rafała Malczewskiego. Artysta korzystał z niej tworząc malarskie notatki z wycieczek i doceniał jej lekki, swobodny charakter. Ascetyczne, ale też niezwykle urokliwe kompozycje zyskały uznanie w Polsce i zagranicą.