Wawel

ID: 2276

37,5 x 53 cm w świetle ramy

akwarela/karton

Sygnatura

sygn.. i dat. oraz autorska dedykacja p. d.: "Kochanemu [… - nieczytelnie Dyrektorowi?] / w upominku L. Wyczółkowski d 2/5 1914"

Datowanie

1914

Malarz, grafik, pedagog - artysta wszechstronny. W swoich obrazach często przedstawiał widoki architektoniczne (również w technikach graficznych). Piękna akwarela Leona Wyczółkowskiego z widokiem na Wawel, subtelnie spowity mgłą, to warty zauważenia przykład „wirtuozji kolorystycznej”, jak pisał Mieczysław Sterling. Charakteryzując twórczość artysty zauważył ponadto: „każdy fragment Krakowa czy Wawelu powtarza trzykrotnie nie w różnych momentach oświetlenia, ale przy różnych stanach atmosfery – pod śniegiem, w roztopy, we mgle […] maluje kilka pejzaży akwarelowych Krakowa czystemi barwami, coraz to powracając do zagadnienia ukochanych, widać, dachów Krakowa – ceglastych, zielonych, dziwnie zmieniających barwę w oddaleniu, we mgle”. „Wawel” to jedna z wielu wariacji artysty na temat krakowskich zabytków.