Ułan karmiący konia

ID: 2762

59 x 49 cm w świetle ramy

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Wojciech Kossak / 1937"

Datowanie

1937

Postaci żołnierzy, sceny batalistyczne to sztandarowe motywy obrazów Wojciecha Kossaka. Praca pochodzi z dojrzałego okresu jego twórczości. W latach 30. Kossak niezmiennie malował sceny historyczne, liczne portrety czy sceny rodzajowe z ułanami. W 1936 roku odbyły się wystawy jubileuszowe z okazji 60-lecia jego pracy artystycznej. Kazimierz Olszański pisał: „Kossak nie spoczął na jubileuszowych laurach, nie zamierzał skapitulować, nie myślał o odłożeniu pędzla - malował dalej po swojemu. W roku 1937 uzyskał nagrodę artystyczną miasta stołecznego Warszawy w dziale plastyki (poprzednio otrzymał ją również w r. 1933) za całokształt działalności artystycznej”.

na odwrocie pieczęć lakowa z herbem Kossaków