Syzyfowe boje

ID: 2632

35 x 51,5 cm

olej/sklejka

Sygnatura

sygn. l. d.: "Wlastimil / Hofman"

Wysokiej klasy obraz Wlastimila Hofmana pochodzi z wczesnego etapu jego twórczości. Zwraca uwagę kunsztem wykonania i talentem artysty. Motyw upływającego czasu, kontrastu między młodością i starością dość często pojawia się w malarstwie Hofmana. Opisywana praca jest tego przykładem. T

wórczość artysty przepełniona jest symboliką, przez co blisko jej także do pewnej poetyckości i mistycyzmu. Mimo to, bohaterami jego obrazów jak podaje Tadeusz Dobrowolski są „zwykli ludzie, idealizowani chyba wyjątkowo. W obrazach artysty pojawiały się więc typowe, bose dziewczyny wiejskie, obdarci chłopcy i starcy”. Zwykli ludzie stają się nośnikami nieprzemijających motywów. Ich prostota połączona z mocną symboliką przekazu, wywołuje tym większe wrażenie na odbiorcy. Władysław Prokesch podkreśla również mistrzostwo wykonania charakteryzujące prace Hofmana: „pełna brawury technika, świetnie malowane szczegóły barwne i wytworna kolorystyka, stawiają portrety Hofmanna w rzędzie kół malarskich o szlachetnym typie, wolnym od wszelkiej tak dziś w tej dziedzinie rozplenionej banalności”. Prokesch opisuje również rolę postaci fantastycznych w obrazach malarza - „jako symboli myśli i uczuć osób portretowanych […] nabierających pod pędzlem jego znaczenia symbolu”. Pojawiają się one również w tle opisywanej pracy.