Spotkanie z gęsiarką

ID: 1001

70 x 94 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. l. d.: "Wojciech Kossak / 1929"

Datowanie

1929

Obraz z okresu międzywojennego, o dużym formacie i rozpoznawalnym dla kolekcjonerów twórczości Wojciecha Kossaka motywie żołnierskim. Praca dodatkowo posiada orzeczenie autentyczności dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dra Feliksa Kopery i dra Kazimierza Buczkowskiego.

– orzeczenie prof. dra Feliksa Kopery (dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie) i dra Kazimierza Buczkowskiego z 1945 roku potwierdzające autentyczność pracy;

– kartka z oznaczeniem: 0611/2011 / Kossak Wojciech / Spotkanie z gęsiarką / centrala Re-11

Olszański K., Wojciech Kossak, wyd. 3, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1982.

Scena rodzajowa o lekkiej tematyce, przedstawiona z malarskim kunsztem, powstała w okresie kiedy artysta wielokrotnie wyjeżdżał zarobkowo do Stanów Zjednoczonych. Popularność Kossaka za oceanem świadczyła o szerokim uznaniu i sympatii jakimi cieszyło się jego malarstwo.