Słoneczniki

ID: 405

45,5 x 60,5 cm w świetle ramy

olej/tektura

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "Stefan Filipkiewicz / 1916."

Datowanie

1916

W prezentowanym obrazie znakomicie widać wpływ szkoły pejzażowej Jana Stanisławskiego. Bogactwo zastosowanej palety kolorystycznej, wrażliwość na piękno przyrody, śmiałe pociągnięcia pędzla nadają pracy silnego, artystycznego wyrazu.

Proweniencja:

- zakup Desa Kraków (lata 70.)

- kolekcja prywatna, Kraków

Z pozbawionego sztafażu obrazu na plan pierwszy wysuwa się łodyga słonecznika i dla kontrastu - bezlistne, suche gałęzie. Jesienny pejzaż z gorejącym od zachodzącego słońca niebem to przyjemna dla oka, wyrazista kompozycja. Powstała podczas I wojny światowej. Filipkiewicz w trakcie jej trwania  walczył w szeregach Legionów.