49 x 70 cm
olej/tektura
Sygnatura
sygn. p. d.: "Wlastimil Hofman"
Proweniencja
Niezwykle sugestywny obraz, o mocnym zabarwieniu symbolicznym i literackim. Malarstwo Hofmana charakteryzuje się przeplataniem poetyckiej metafory uosabianej przez świat fantastyczny (fauny, anioły) z realistyczną stylistyką przedstawienia. Bogate znaczeniowo kompozycje czerpią swoją estetykę zarówno ze sfery sacrum, jak i profanum. Artysta chętnie korzystał z motywów antycznych czy eschatologicznych. Dzięki temu jego kompozycje mają szczególny walor artystyczny i narracyjny. Ten pochodzący z wczesnego okresu twórczości, bardzo dobrze malowany obraz, jest jednym z najciekawszych, jakie pojawiły się w ofercie aukcyjnej w ostatnim czasie. Młoda dziewczyna umieszczona w centrum kompozycji, w jednej ręce trzyma potężne nożyce, w drugiej nić, która przewieszona jest między ostrzami. Artysta znakomicie oddał emocje rysujące się na twarzy dziewczyny. Wzrok kobiety jest pełen skupienia i powagi, co w połączeniu z zimowym tłem i stonowaną kolorystyką nadaje dziełu melancholijny charakter. Na surowym, niemal pustym tle wyłania się jeszcze jedna postać: zarys mężczyzny, być może wędrowca lub żołnierza, co wzmacnia symboliczny przekaz dzieła.