Rzym

ID: 1643

owal; 10 x 14,5 cm w św. p-p.

olej/tektura

Sygnatura

sygn. dolny środek: "B. RYCHTER-JANOWSKA"

Bronisława Rychter-Janowska podróżowała po wielu europejskich państwach, w tym kilkakrotnie po Włoszech. Prezentowana praca inspirowana jest pobytem artystki w tym kraju. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem w kształcie elipsy i urokliwym widokiem.

Rychter-Janowska przez krótki czas studiowała w  Instituto di Belle Arti we Florencji, współpracowała z Gazetą lwowską, pisząc dla niej w ramach cyklu „Listy z Rzymu”, uczyła malarstwa i rysunku. Co więcej, artystka była organizatorką wystawy obrazów olejnych i makat w rzymskim hotelu Excelsior (makatę „Powrót z kościoła” przekazała w prezencie papieżowi Piusowi X). Pracowała także w polskim obozie jenieckim we Włoszech, z ramienia Ministerstwa Spraw Wojskowych i Czerwonego Krzyża. Malarka gościła w Watykanie (w 1904 roku była na audiencji u wspomnianego wcześniej papieża Piusa X). Poza tym, dzięki listowi polecającemu z Watykanu przebywała w sanatorium hiszpańskich Braci Miłosierdzia  w Nettuno. Widoki rzymskie zaliczają się zatem do istotnych motywów jej malarstwa (kilka z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum Mazowieckiego w Płocku).