Rybacy

ID: 1004

48 x 90 cm

olej/płótno

Sygnatura

sygn. i dat. p. d.: "F. M. Wygrzywalski / 1922"

Datowanie

1922

Tematyka marynistyczna zajmowała znaczące miejsce w twórczości artysty. W obrazach z motywem morza widoczna jest szczególna umiejętność oddania barwy wody, dbałość o kolorystyczne niuanse i efekty światłocieniowe.

na odwrocie napis: MNK / DCz 124

Proweniencja:

Obraz z kolekcji książąt Czartoryskich, od lat 20. XX w. przechowywany w depozycie Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wygrzywalski dzięki licznym podróżom uwieczniał na obrazach motywy orientalne czy nasycone słońcem krajobrazy. Pochodząca z początku lat 20. kompozycja posiada znakomitą proweniencję. Dekoracyjne płótno charakteryzuje się realizmem przedstawienia typowym dla dzieł malarza.